x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Emakulēšana

2006. gada 28. aprīlis, 4:13 pm, (bez komentāriem..)

Macintosh logo – Picasso

So we went to Atari and said, 'Hey, we've got this amazing thing, even built with some of your parts, and what do you think about funding us? Or we'll give it to you. We just want to do it. Pay our salary, we'll come work for you.' And they said, 'No.' So then we went to Hewlett-Packard, and they said, 'Hey, we don't need you. You haven't got through college yet.'
(Apple Computer Inc. founder Steve Jobs on attempts to get Atari and H-P interested in his and Steve Wozniak's personal computer.)

Dažs labs te lielās, ka uz PC darbina MacOS X, es gan ne, man labāk patīk retro – Mac Classic. That is sooo '90ties!

Kaut ko netā meklējot, nejauši atradu linku uz Mac-On-Stick lapu, kurā aprakstīts, kā uz USB key flashatmiņas var darbināt klasiskos Makus. Pamēģināju, tas darbojās (!), iepatikās, meklēju tālāk info par to. Mac-On-Stick tika izmantots Mini vMac emulators, kas ir tāds ļoti vienkāršs kompīt's bez krāsām un tikpat kā bez skaņas (un tomēr Maks). Vairākās vietās kā alternatīva bija pieminēts Basilisk II emulators, jo tam ir gan krāsas, gan skaņa (pirms neieraudzīju, protams, neticēju).

(Skaidrības labad: sākumā Apple savu operētājsistēmu sauca par System, bet kopš 7.5.1 versijas to sauc par MacOS un tad tai arī tika piešķirts smaidošo seju logo. Tas augšā esošais à la Picasso logo bija pavisam neilgu brīdi.)

Lai darbinātu Maku, ir nepieciešams pats emulators, start-up disks un attiecīgās platformas ROM fails. Emulatoru ir viegli atrast, tas ir par brīvu. Start-up diski un Makintoša operētājsistēma līdz 7.5.5 versijai arī ir par brīvu pieejama Apple Older Software Downloads lapā (nesen tur vēl nevarēja dabūt neko svaigāku par 7.1 versiju, tagad var, līdz ar to ir cerība, ka ar laiku būs pieejama arī 7.6 versija). Taču ROM.. ROM Makintošam ir tas pats, kas BIOS/CMOS priekš PC. Nu, savējie sapratīs, taču galvenais, ka bez pareiza ROM nekas nenotiks. Kompīt's nevar ielādēties.

Turklāt lieta tāda, ka, lai gan Apple pati par brīvu izplata vecās System / MacOS versijas, veco Maku ROM joprojām ir aizsargāti ar autortiesībām un tos nedrīkst izplatīt. Tev drīkst būt ROM fails tikai no Tava Maka. *sigh*

Nothing gets Mac emulation enthusiasts more riled up on Macintosh emulation newsgroups, mailing lists and forums then discussing the legality of using a Macintosh ROM image file. It also highlights somewhat of a paradox that frustrates many a newbie and is contested by others: In order to use most Mac emulators, you legally need to own a 68k-based Mac. Macintosh ROM image files are binary dumps of Mac's physical ROM chip(s). By using any hex editor or even Notepad, you can find an Apple copyright in the binary file (usually something like "(c) Apple Computer Inc., 1983-1989"). Thus the image itself is covered by the Apple licensing agreement which limits what you can do with it just as any software title from Apple might be covered.

The sad fact is that legally you must own a 68k Macintosh in order to use it's ROM image with a Mac emulator. You will need a ROM image from almost any 68030 or 68040 Mac to use the current Mac emulators, but soon there will be Power PC emulators one of which might require a PPC ROM.
(Step Two – Obtaining a Macintosh ROM image)

Man pagāja ļooti ilgs laiks, līdz vēlāk nakts stundā beidzot izdevās sameklēt kādu derīgu ROMu. Tā kā tas ir nelegāli, tad es nemaz neteikšu, ka tas izdarāms gūglējot pēc "old computer quadra zip" (Quadra ir Mac modelis, labs un populārs).

To use Basilisk II, you need either a 512K Mac Classic ROM image or a 512K or 1MB 32-bit clean Macintosh ROM image. You also need a copy of MacOS (0.x thru 7.5 for Classic emulation, 7.x or 8.0/8.1 for Mac II emulation). For copyright reasons, none of these items are included with Basilisk II. MacOS 7.5.3 and earlier versions can be downloaded from Apple and various other Internet sites. Mac ROM files are not freely available. You have to own a real Mac and read out its ROM. No, I don't know where you can download ROM files. No, I won't send you one.
(No Basilisk II INSTALL faila.)

Pie reizes ļoti iesaku ielādēt arī HFVExplorer, kas ļauj veidot Mac disku failus (image), bīdīt failus šurpu turpu no PC diskiem uz Mac diskiem un atpakaļ. Noteikti noderēs. (HFV ir Mac disku failu sistēma, līdzīgi kā Windows'am ir FAT, FAT32, NTFS). Makintoši saprot Win failu sistēmu, otrādi gan ne. Katrā ziņā darboties ar virtuāliem diskiem ir daudz drošāk kā ļaut Makam no emulatora piekļūt fiziskajiem PC diskiem, visādi var (ne)gadīties. Starp citu, ir ļoti saprātīgi veidot un turēt jaunizveidotos Maku diskfailus uz NTFS diskiem un ieslēgt kompresiju. To vēl nelietotās daļas ir tukšas un līdz ar to ļoti labi kompresējas.

Mini vMac ļauj emulēt Mac Classic datorus no System 0.x līdz MacOS 7.5.5. Neko lielu ar to izdarīt nevar, jo pieejami tikai 4 MB RAM, vairāk neļauj Classic platforma. Es mēģināju no System 6.0.3 uz augšu, taču būtu jādarbojas arī vecākām versijām (vai jaunākām, nu, kā skaita – tām, kas no 0.x), internetā tās var atrast.

Mini vMac lapā ir diezgan pilnīgs apraksts, kā to piestartēt pirmoreiz, tas patiešām ir ļoti vienkārši. Nepieciešams pats emulators (zem 100 KB), System ielādes diskete (diska attēls, failiņš) un ROM. Viss jau būtu labi, ja vien piedāvātais ROM fails nebūtu bojāts, tāpēc uzreiz iesaku meklēt jaunu ("vmac-rom.zip").

BasiliskII man ļāva darbināt no System 7.0 uz augšu. System 6 nedarbojās, lai gan vajadzēja, jo tas var emulēt divu veidu Makus – Mac Classic (maziņš, 4 MB RAM un tā, tas pats, kam domāts Mini vMac) un MAC II sēriju (68020/30/40 procesori, daudz RAM). Ļauj darbināt līdz pašai pēdējai MacOS versijai, kas bija domāta Motorolas procesoriem – MacOS 8.1, jaunākas versijas ir domātas PowerPC procesoriem. Ar Basilisk II man pat izdevās ļoti veiksmīgi padarbināt MacOS 7.5.5 ar dažām programmām, kad kompītim bija vien 2 MB operatīvās atmiņas. Tas darbojās! Ok, vienreiz nokrešoja, taču neko no uzrakstītā nepazaudēja, tas ir kā mazs brīnums.

Mini vMac patīkamā īpašība ir tāda, ka diskus var vienkārši uzmest uz emulatora loga, tie uzreiz tiek piemontēti, jo darbojas kā disketes (tieši tāpat kā īsts Maks arī automātiski uz desktopa uzreiz parādīs ikonu, ja tam iebaros disketi). Atņemt Makam disku var tad, ja tā ikonu pārvelk uz miskasti (to es atcerējos, nevis izdomāju). Basilisk II gan tā nevar, tas darbojas tikai ir cietajiem diskiem, žēl. Starp citu, Command taustiņš ir Alt taustiņš, plaši pielietojams, jo peles labā taustiņa ta' nav.

Ar Mini vMac virtuālais Maks darbojas nelielā lodziņā, kura izmēru nevar mainīt, BasiliskII loga izmēru gan var mainīt, to pat var mainīt no pašas MacOS. Ir iespējams to darbināt arī pilnekrāna režīmā, taču to gan neiesaku, jo tas notiks tikai ar 60 Hz, drausmīgi.

MacOS 7.5 ielāde ir apmēram 2-3 sekundes, 7. versija – apmēram sekundi, vecākās versijas startējas vienā mirklī (burtiski!). Jāņem vērā, ka pat emulēts Maks uz kaut cik mūsdienīga kompja (bet manējais jau ir četrgadīgs) darbojas daudz ātrāk par tā laika īsto Maku. Biju ļoti sajūsmināts, kad pirmoreiz ar Mini vMac palaidu System 6. Īsts Maks! Sens un tik ilgi klātienē neredzēts, taču īsts. Turklāt uz PC! Wii! Cik sevi atceros, pirmais kompis, pie kura sēdēju, bija tieši Maks, visdrīzāk jau System 6. Tikai pēc vairākiem gadiem tiku pie MS DOS un tad pie Win 95. Nostaļģija, ziniet. Tā piepūstā miskaste un pulkstenītis kursora vietā, kas skaita skaita laiku, kad kompis domā.. Eh.. Un tagad salīdziniet veco Maku interfeisu ar tā paša laika DOS un Windows. Ā, un vēl – Apple Menu jau 95. gadā (7.5.5) bija divas apakšizvēlnes – "Recent Applications" un "Recent Documents". Kad tas parādījās Windows Start izvēlnē? "Recent Documents" laikam bija jau Win98, taču "Recent Applications" tikai WinXP. Kas interesanti, MacOS 7.5 jau bija iebūvēta text-to-speech tehnoloģija. Kas patiešām arī darbojās! Liku lasīt savam virtuālajam Makam dažādus dokumentus dažādās balsīs.

Patiesībā bija tikai divi iemesli, kāpēc vēlējos tikt pie Maka:

 1. izpētīt to, sajūsmināties par visām lieliski nostrādātajām lietiņām, paskatīties, cik daudz MS ir nošpikojuši no Apple, un cik ilgu laiku viņiem tas ir prasījis, vienkārši interese,
 2. F/A-18 Hornet – visu laiku lieliskākā spēlīte.

Par pirmo punktu viss tā kā būtu skaidrs, bet otrais.. Es uz sava kompja spēles nebiju spēlējis vairākus mēnešus, mani tās vienkārši vairs neinteresēja. Bet kad tiku pie Hornet (man pat nejauši izdevās to sameklēt!), aizrāvos uz pāris stundām. Tā ir spēle ar vienkārši lielisku gameplay, saprotams, grafika, specefekti nav nekas īpašs, jo tā taču ir sena, un arī tad tā nebūt neizskatās slikti. Internetā sameklēju gan to versiju, kuru mēs ar eRe reiz sen, sen spēlējām – F/A-18 Hornet Classic (v1.1.2), gan jaunāku versiju v2.0.1, taču tā, manuprāt, nav tik laba, Classic über alles! Tikai iedomājieties – emulēts Maks, kas ļauj darbināt spēli, turklāt bez jebkādas bremzēšanas un aizķeršanās, visas skaņas, viss, viss.. Tā ir 1993. gada spēle, kas ir labāka par daudzām šī laika spēlēm (nu, ja neņem vērā grafiku). Turklāt tā aizņem vien 6.5 MB. Lieliski.

Otra spēlīte, kura uzjundīja atmiņas, ir SimCity 2000 Classic (v1.2) – "The Ultimate City Simulator". Arī 1995. gada spēle. To gan es neko daudz nepaspēlēju, jo vairs neatceros, kas tur bija jādara. Neskatoties uz visiem jaunās pilsētiņas labiekārtošanas darbiem un iedzīvotāju skaita pieaugumu, es izrādījos draņķīgs mērs un mana sitī 10 gadu laikā bankrotēja. Paspēlēju, nē, paskatījos arī uz SimCity 1.4g – melnbalta un tikai 2D, laikam esmu izlutināts, negribēju spēlēt.

Lai gan BasiliskII ļauj pieslēgt virtuālo Maku lokālajam tīklam un līdz ar to arī internetam, man to neizdevās izdarīt (varbūt vienkārši kaut ko ne tā darīju). Tomēr vajadzīgās programmas es sameklēju un pārbaudīju:

 1. Microsoft Internet Explorer 2.1 – Support for new scrolling marquees and background sounds make Web pages more interactive and interesting. – kā gan bez tā agrāk varēja dzīvot?
 2. Microsoft Internet Explorer 3.01a – uzinstalēja ActiveX un WebDings fontu! Turklāt tam ir download menedžeris, kāda nekad nav bijis PC versijai.
 3. Microsoft Internet Explorer 4.0 – arī kāda lieta, kas nekad nav bijusi PC versijā – source code hilighting. Un download menedžeris arī.
 4. Netscape Communicator 4.03 Pro – neizdevās palaist, prasīja, lai būtu vismaz MacOS 7.6.1.
 5. Mosaic NetScape version 0.9ß – relikts, kas nesaprot  .
 6. NSCA Mosaic 2.0.1 – oksimorons – neattēlo attēlus.
 7. Netscape Navigator 3.01 – pat ar Javu.

Interesanti, ka, instalējot vienu programmu, var tikt arī pie citām, kas nemaz nav no tā paša ražotāja. Piemēram, MSIE 2.1 uzinstalēja arī Eudora Light e-pasta klientu, NN 3.01 – jaunāku StuffIt Expander. Forši.

Jau pēc pusstundas, kas pavadīta MacOS'ā, ātri pierod pie peles klikšķa uz izvēlnes un vilkšanas uz leju ar nospiestu peles kreiso taustiņu līdz vajadzīgajam punktam. Pēc tam brīnos, ka Windows programmās tas ne vienmēr strādā.

Patiesībā jau es lielos gan, pirmajā teikumā nav patiesība, bet nu tas tā. Mans kompis tik un tā nespēj darbināt MacOS X (x86 project), taču BasiliskII darbojas itin aši, par Mini vMac nemaz nerunājot, tas lido. Es iesaku katram pamēģināt, kādi ir vecie Maki. Tas ir.. oho! It sevišķi, ja salīdzina Maku ar tā laika PC un Windows. Daudzas no lietām, ko atradu pat System 6, parādījās tikai pēc daudziem gadiem līdz ar Windows 98. Apple kā vienmēr ir.. Apple! Visas mazās lietiņas, kas tur ieliktas, tas ir tik ērti. Programmas ir vienkārši jāatpako un jānoliek, tās nav nekur mistiski jāinstalē, viss grafiski, nekādas komandrindas. Eh.. (Nopūta atceroties PC pirmsākumus.)

Vēl viena piezīme. Pulkstenis ekrāna augšējā labajā stūrī parādījās tikai līdz ar MacOS 7.5 versiju, līdz tam to tur varēja dabūt ar papildus programmiņu SuperClock!. Nu, lūk, es tieku pie tā pulksteņa konfigurēšanas, lai uzliktu pareizu laika joslu, un tur ekrāna apakšā rakstīts "based on SuperClock!, by Steve Christensen". Tāds jauks žests, ka Apple to nepārtaisīja, bet parāda, ka ir tuva saviem lietotājiem.

Meklējot informāciju par emulatoriem un Makiem vispār un visādas vajadzīgās un vēlamās programmiņas (arī spēles), es visbiežāk ieklīdu tādās lapās, kas pēdējoreiz atjaunotas 90-to gadu vidū, pat pirms vairāk kā 10 gadiem, ļooti daudz linku bija miruši, taču par brīnumu daudz kas vēl bija dzīvs. Man pat gadījās ieklīst gopher tīklā. To var salīdzināt ar rakņāšanos pa svešas mājas bēniņiem.

Nu jau vairāk kā gadu ir pieejams arī PowerPC emulators – PearPC, taču tas darbojas 40-400 reizes lēnāk par host-datoru, līdz ar to es nemaz nē, paldies. Taču ar to patiešām ir iespējams darbināt MacOS X uz it kā PowerPC kompja. (Uz PPC darbojas arī citas OS, piemēram, dažādas BSD, Linux, taču MacOS, protams, ir vispazīstamākā.)

It has literally taken years. Years of broken promises from commercial vendors claiming to have been on the verge of releasing what has proven to be the impossible task of emulating, through software, the PowerPC architecture (Two big offenders are Microcode Solutions’ Fusion PowerPC and Emulators.com’s SoftMac Professional). So what happens when commercial vendors fail? Leave it to the resourceful folks at SourceForge to come up with an open source (and free) PowerPC emulator for both Linux and Windows. What does PearPC do? Here’s some highlights:

 • PowerPC G3 processor emulation
 • Ethernet networking
 • The ability to run multiple PowerPC-based operating systems

PearPC: Mac OS X Emulation Comes To Intel!

Tas bija pirms gada, tagad PearPC spēj emulēt arī PowerPC G4 procesorus. Es mēģināju ar to palaist Ubuntu Linux LiveCD versiju PowerPC procesoriem. Tā pat nedaudz darbojās, bet vien pāris minūtes.

Starp citu, nesen Apple paziņoja, ka turpmāk tā izmantos Intel platformu, tā ka PPC emulatoriem vairs lielas nozīmes nav, ja tas ir tikai MacOS X darbināšanai. Protams, MacOS uz PPC Apple nepamet, taču kaut kāds iemesls izvēlēties pavisam citu platformu viņiem ir (MacOS X ar Intel Core Duo procesoru darbojas 4 reizes ātrāk par G5, lūk). Un, jā, tagad jau dara otrādi – darbina WinXP uz Mac dzelžiem! Tas bija kāds onMac foruma konkurss. Neilgu laiciņu pēc šī entuziastu paziņojuma / atklājuma publiskošanas, pati Apple izlaida rīku, kas domāts dual-boot nodrošināšanai uz Mac dzelžiem – BootCamp. Pērc makintošu un darbini uz tā gan MacOS X, gan WinXP.

Tagad man uz sava kompja dažādos emulatoros ir izdevies padarbināt Slackware Linux, Amber Linux, pavisam nedaudz arī BeOS, Ubuntu Linux, Microsoft Windows 1.01, Me, 2000 un XP un tagad arī dažas MacOS versijas. x86 ta' tā, tas pats vien ir, taču cita platforma – 68k, tas tomēr ir kaut kas. It sevišķi, ja tas vēl ir Mac.

Visi skrīnprinti.

Nu, tas arī īsumā viss. Ja kāds man iedotu pilnu MacOS 8 vai pat 8.1 instalāciju, būtu ļoti pateicīgs. :) Man trāpījās kāda ļoti apgraizīta.