x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Pašlaik ēterā

2012. gada 9. decembris, 12:28 am, 13 atsauksmes / pievienot vēl

Šodien aizrāvos ar lidmašīnu medīšanu.

Parastie cilvēki, protams, vienkārši atvērtu flightradar24.com, lai paskatītos, kas lido riņķī apkārt, bet tā taču nav mūsu metode, Ļoļik. Tā vietā var ierīkot automātiskās novērošanas apraides uztveršanas staciju un saņemt signālus no pašām lidmašīnām, hehe.

Lidmašīnu ADS-B raidītāji darbojas 1090 MHz frekvencē, katru sekundi paziņojot informāciju par sevi – kas, kur, uz kurieni, cik ātri un vēl šo to. Informācija ir gaisā, to tikai jāsaklausa.

Tam es izmantoju šīs sezonas modes preci – RTLSDR (ar R820T, der arī E4000), paštaisītu antenu, Windows XP, RTL1090 un PlanePlotter. Rezultāts:

PlanePlotter

Viss notiek. Antena atrodas starp logiem, kas ir uz rietumu un ziemeļu pusi, tāpēc austrumos un dienvidos nekas nav redzams. Rezultāti patiesībā ir daaaaaaudz labāki, kā būtu varējis pirms tam iedomāties, jo tālākā lidmašīna, ko šodien redzēju, bija 410 km attālumā kādu gabalu zem Gotlandes. Uz ziemeļu pusi līdz Tallinai tālākās neaizvilka, bet nu ļoti tālu no piekrastes arī nebija. Savukārt, mazākais augstums, līdz kuram varēju uztvert lidmašīnu, kas nolaižas Rīgas lidostā, bija vien 110 metri.

Tas viss ar pavisam vienkāršu ceturtdaļviļņa "ground plane" antenu, ko taisīju 70 cm joslai (~440 MHz), tā pat nav pielāgota pareizajai frekvencei, bet.. darbojas. Ja to vēl varētu dabūt uz jumta un vēl kādu metru augstāk, es varētu noklāt arī gandrīz visu Igauniju un Lietuvu.

Mans nākamais mērķis gan būs krietni augstāk – gribu noķert kādu satelītu. Pirms gada nebūtu iedomājies, ka mani interesēs radio, bet, re, tagad gribu visu dzirdēt.

x-ƒ (x_f)

x-ƒ: bet bez bet

2012. gada 9. decembris, 11:12 am, atbildēt

Iestādes par to, Kazadojev, neko nesaka. :)
Informācija ir brīvi pieejama, un tieši tā arī darbojas tas pats flightradar24.com un citi līdzīgi servisi. Es varētu tai programmā ielikt vienu ķeksīti un pats arī sūtītu info uz flightradar.

ADS-B nav šifrēti dati, tie tikai jāatkodē (dati vienmēr ir jāatkodē). Tāpat es varu klausīties, piemēram, Rīgas pašvaldības policijas un citu dienestu sarunas (Siguldā to visu mierīgi dzird, bet es neklausos, jo nekā jauka tur nav), viņi vienkārši runā ēterā, kas visiem pieejams. Raidīt tajās frekvencēs, protams, neviens parastais cilvēks nedrīkst, tas iestādes apbēdinātu.
Specdienesti gan izmanto šifrētus sakarus, un tos uzlauzt un klausīties, cik zinu, nedrīkst.