x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Pašlaik ēterā

2012. gada 9. decembris, 12:28 am, 13 atsauksmes / pievienot vēl

Šodien aizrāvos ar lidmašīnu medīšanu.

Parastie cilvēki, protams, vienkārši atvērtu flightradar24.com, lai paskatītos, kas lido riņķī apkārt, bet tā taču nav mūsu metode, Ļoļik. Tā vietā var ierīkot automātiskās novērošanas apraides uztveršanas staciju un saņemt signālus no pašām lidmašīnām, hehe.

Lidmašīnu ADS-B raidītāji darbojas 1090 MHz frekvencē, katru sekundi paziņojot informāciju par sevi – kas, kur, uz kurieni, cik ātri un vēl šo to. Informācija ir gaisā, to tikai jāsaklausa.

Tam es izmantoju šīs sezonas modes preci – RTLSDR (ar R820T, der arī E4000), paštaisītu antenu, Windows XP, RTL1090 un PlanePlotter. Rezultāts:

PlanePlotter

Viss notiek. Antena atrodas starp logiem, kas ir uz rietumu un ziemeļu pusi, tāpēc austrumos un dienvidos nekas nav redzams. Rezultāti patiesībā ir daaaaaaudz labāki, kā būtu varējis pirms tam iedomāties, jo tālākā lidmašīna, ko šodien redzēju, bija 410 km attālumā kādu gabalu zem Gotlandes. Uz ziemeļu pusi līdz Tallinai tālākās neaizvilka, bet nu ļoti tālu no piekrastes arī nebija. Savukārt, mazākais augstums, līdz kuram varēju uztvert lidmašīnu, kas nolaižas Rīgas lidostā, bija vien 110 metri.

Tas viss ar pavisam vienkāršu ceturtdaļviļņa "ground plane" antenu, ko taisīju 70 cm joslai (~440 MHz), tā pat nav pielāgota pareizajai frekvencei, bet.. darbojas. Ja to vēl varētu dabūt uz jumta un vēl kādu metru augstāk, es varētu noklāt arī gandrīz visu Igauniju un Lietuvu.

Mans nākamais mērķis gan būs krietni augstāk – gribu noķert kādu satelītu. Pirms gada nebūtu iedomājies, ka mani interesēs radio, bet, re, tagad gribu visu dzirdēt.

nenopietns cilvēks (pzrk, klausos)

nenopietns cilvēks: Tā jau interesanti, bet...

2012. gada 9. decembris, 1:00 am, 2 atbildes / atbildēt

Ļoļik, un ko iestādes par to saka? (Pardon, ļoti iepatikās tas vārds.)
Lasi starp rindiņām: klausos
 

.: Re: Tā jau interesanti, bet...

2012. gada 9. decembris, 8:28 am, atbildēt

Neko. Kamēr nesāk pats ko raidīt, visi priecīgi.
 
x-ƒ (x_f)

x-ƒ: bet bez bet

2012. gada 9. decembris, 11:12 am, atbildēt

Iestādes par to, Kazadojev, neko nesaka. :)
Informācija ir brīvi pieejama, un tieši tā arī darbojas tas pats flightradar24.com un citi līdzīgi servisi. Es varētu tai programmā ielikt vienu ķeksīti un pats arī sūtītu info uz flightradar.

ADS-B nav šifrēti dati, tie tikai jāatkodē (dati vienmēr ir jāatkodē). Tāpat es varu klausīties, piemēram, Rīgas pašvaldības policijas un citu dienestu sarunas (Siguldā to visu mierīgi dzird, bet es neklausos, jo nekā jauka tur nav), viņi vienkārši runā ēterā, kas visiem pieejams. Raidīt tajās frekvencēs, protams, neviens parastais cilvēks nedrīkst, tas iestādes apbēdinātu.
Specdienesti gan izmanto šifrētus sakarus, un tos uzlauzt un klausīties, cik zinu, nedrīkst.
 
None of the Above (artis)

None of the Above: krievi nāk!

2012. gada 9. decembris, 1:49 am, atbildēt

krievi nāk!
 

sursurs: neko jau sev

2012. gada 9. decembris, 7:58 am, 1 atbilde / atbildēt

darbmācības pulciņš :-)
Lasi starp rindiņām: kalni
 
x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Katrs sajūk prātā pa..

2012. gada 9. decembris, 11:30 am, atbildēt

Katrs sajūk prātā pa savam. :|
 
Kemune (kemune)

Kemune: Uztvert jau uztver katrs..

2012. gada 9. decembris, 11:50 am, 4 atbildes / atbildēt

Uztvert jau uztver katrs vada gabals, un ja antena nesalāgota un visdrīzāk arī nav baluna transformatora, tad tev lielāko daļu signāla, iespējams, uztver koaksiālā kabeļa ekranējums. Bet kamēr neraidi un tevi interesē antenas bez virziendarbības, der jebkāds vada gabals, ka tik strādā.
 
Kemune (kemune)

Kemune: bet citādi apsveicu :) ..

2012. gada 9. decembris, 12:04 pm, 3 atbildes / atbildēt

bet citādi apsveicu :)

70cm radioamatierus nedzird?
 
x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Nēnu paldies un tā, es..

2012. gada 10. decembris, 7:56 am, 2 atbildes / atbildēt

Nēnu paldies un tā, es te cenšos, mēru un griežu līdz milimetriem, bet, redz, uztver kas cits, ne mans brīnums. :)
Varbūt tev taisnība, jo izmantoju RG213 kabeli, kas ir kādu centimetru diametrā (nopirkās kļūdas dēļ), un ekranējuma tur ir daudz pāris metru garumā. Par antenām un radiosakariem vispār neko daudz vēl nezinu, bet interese ir parādījusies, cerams, ka būs arī progress.

Radioamatierus gan tikai vienreiz esmu dzirdējis 70 cm. Tam droši vien noderētu cita / pareizāka antena, bet pašlaik man ir iespaids, ka Latvijas radioamatieri vai nu klusē, vai interesējas tikai par DX, bet tās frekvences man nav pieejamas.
 
Kemune (kemune)

Kemune: Nav jau kabeļa biezumam..

2012. gada 10. decembris, 7:17 pm, atbildēt

Nav jau kabeļa biezumam tur lielas nozīmes, drīzāk garumam. Visvieglākais, kā novērst kabeļa ekranējuma fīdošanu, ir uzlikt pie antenas simetrizējošo transformatoru. Skatīt http://www.k0bg.com/gpnotes.html. Visvienkāršāk (lai gan ar RG213 ne tik ļoti) ir satīt kabeli vairākos vijumos un saskočot kopā.
 
Kemune (kemune)

Kemune: Bet laikam šajā..

2012. gada 10. decembris, 7:22 pm, atbildēt

Bet laikam šajā gadījumā nebūs labi visu taisīt pareizi, jo tad visu uztvers tikai tava antena un varbūt rezultāts būs sliktāks :) Tāpat arī ņem vērā vājinājumu, pie 1 GHz tavam kabelim tas ir 8 dB uz 30 m.
 
Nezāles neiznīkst (jan09)

Nezāles neiznīkst: ;)

2012. gada 9. decembris, 9:43 pm, 1 atbilde / atbildēt

nu satelītus var ne tikai uztvert, bet arī kko noraidīt pretī ;)
 
x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Jā, tā es te lasu un..

2012. gada 10. decembris, 8:02 am, atbildēt

Jā, tā es te lasu un skatos jūtūbes video par amatieru satelītiem, ISS, repīteriem un visu ko tādu, bet tādām nodarbēm vajag gan pavisam citas klases ekipējumu, gan licenci, tāpēc tas nav priekš manis. Varbūt kādreiz, nevajag sasteigt.