x-ƒ (x_f)

x-ƒ: “A, davai, viņam pa purnu?”

2005. gada 7. jūlijs, 12:23 pm, 13 atsauksmes / pievienot vēl

Tāda bija mana pirmā doma. Atcerējos, ka kādā “Zvaigzne Nr. 1” šovā stāstīja anekdoti, kur padomjlaikos bija kolhoznieki sanākuši uz kādu apspriedi un lēma, ko darīt ar “nepareizajiem pilsoņiem”. Neko daudz neatceros, taču to gan atceros, ka kalējs vairākas reizes sasita savas milzīgās plaukstas un zemā balsī ieteica tikai vienu soda mēru: “A, davai, viņam pa purnu?”

Nu, lūk. Adavaiviņampapurnu doma mani pārņēma, lasot Dienā kādu rakstu un ieraugot galvenā varoņa Ritvara Petrovica (1986) fotogrāfiju – nedaudz piemiegtas acis, izteikti vienaldzīgs skatiens.

“Dzert un braukt agrā nāvē”, Diena, 2.06.2005, 5.lpp.
Deviņpadsmitgadīgā dundadznieka rēķinā triju gadu laikā – mirusi meitene, trīs sasisti auto un teju 2000 latu naudassods.

Ritvars ārstējas Talsu slimnīcā vienā palātā ar līdzbraucējiem. Pagaidām piekalts gultai, jo guvis mugurkaula traumu, ķermenis daļēji nejūtīgs. Sāpot galva – pa to ar dzelzs stieni viņam kāds nezināms uzbrucējs iesitis Rojā. Uz turieni braukuši, kad Dundagā dzerts jau diennakti. Pēc piekaušanas paspējuši ielēkt mašīnā un bēgt. Tad arī notikusi traģiskā avārija. Mirušās meitenes, protams, žēl, bet viņa pati uzprasījusies sēsties mašīnā. Tā Valdemārpils skolnieces bēru dienā, ar mokām pieregulējot gultu pussēdus stāvoklim, Dienai stāsta Ritvars.

«Nezinu, kāpēc parasti tā sakrīt – kad kāda iedzeršana vai svinības, vienmēr rodas arī nepieciešamība braukt,» tik vienkārši skaidro Ritvars, tuvākos plānus saistot ar došanos uz ārzemēm, jo «te pēdējā laikā nekā neiet». Par to, ka šis nodoms var aizkavēties, jo ierosinātās krimināllietas pants paredz brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz piecpadsmit gadiem, viņš laikam nebija aizdomājies: «Vai tiešām?»

Diena jau bija rakstījusi par traģisko autoavāriju Talsu rajonā, kad pagājušajā nedēļā dzīvību zaudēja 14 gadu veca meitene. Avārijas izraisītājs negadījuma brīdī bijis triju promiļu alkohola reibumā. BNS ziņoja, ka ekspertīzē konstatēts – šofera Ritvara P. (1986) asinīs avārijas brīdī bijušas 2.95, bet urīnā – 3.07 promiles alkohola. (..)

Nekas, ja? Pati uzprasījusies taču. Tajā rakstā bija arī par to, ka viņa brālis nav labāks, un par to, ka visus viņa sodus nomaksā vecāki. Pēc pusmēneša Dienā parādījās vēl viens raksts par Dundagu, par negadījumu, kas noticis pilsētas centrā gaišā dienas laikā.

“Dundagu labāk apiet ar līkumu”, Diena, 18.06.2005, 3.lpp.
Šajā Talsu rajona pagastā ielās saimnieko jaunieši ar rēcošiem spēkratiem un kārtību nav spējusi ieviest ne policija, ne padome. Diena jau rakstījusi par pārkāpumu «rekordistu» Ritvaru, tagad cits jaunietis tiek turēts aizdomās par sirmgalvja nobraukšanu. (..)

«Es biju pēdējais, kas Tēčiņam paspieda roku. Atvadījāmies še pie veikala Karlito, viņš devās pāri ielai, lai ar divriteni brauktu uz savu mazdārziņu. Un tad tas notika.» Dienai stāstīja 44 gadus vecais M.D., bažās par iespējamo atriebību lieciniekam nevēloties minēt pilnu vārdu. Par Tēčiņu vietējā izloksnē saukts bijušais kolhoza priekšsēdētājs Teodors Pētersons. «Tas bija viens moments. Tēčs bija ticis pāri brauktuves viduslīnijai, kad no Dakterlejas uzkalnā blakām izlidoja rēcoši automobiļi. Redzēju, kā velosipēds tika aizsviests sāņus, vīrietis uzmests gaisā, tad kādu gabalu stumts ar bamperu, kauca bremzes. Viena mašīna pazuda neapstājoties. No sadursmē iekļuvušās izlēca blakussēdētājs – laikam pārbaudīt, vai cilvēks dzīvs, un tūlīt laidās prom. Pēc mirkļa pazuda arī šī mašīna,» atcerējās M.D. turklāt ne jau viņš vienīgais redzējis drausmo skatu, taču maz esot tādu, kas būtu ar mieru liecināt. Auto upurim uzbraucis ar ātrumu krietni virs 100 kilometriem stundā, domā M.D. «Ārēji neskartas šķita rokas un kājas, pārējais ķermenis zem drēbēm bija burtiski sašķaidīts,» 5. jūnija rītu atcerējās Teodora meita Lilita.

Policija un prokuratūra notikušo pagaidām atturas, vien informējot, ka pret negadījuma izraisītāju, 1980. gadā dzimušo Ivo Jaunzemu, paredzama kriminālvajāšanas sākšana, apsūdzot viņu pēc Krimināllikuma panta, kas paredz brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz piecpadsmit gadiem, atņemot autovadītāja apliecību uz pieciem gadiem. Tādu gan I. Jaunzemam nekad nav bijis.

Neilgi pirms tam nepilngadīgai meitenei nāvi nesošu nelaimi izraisīja I. Jaunzema paziņa Ritvars Petrovics, būdams stiprā reibumā un bez autovadītāja apliecības. Kamēr Ritvars, pret kuru ierosināta krimināllieta, ārstējas Talsu slimnīcā, 5. jūnija «autosacīkstēs» ar I. Jaunzemu piedalījies viņa vecākais brālis Ģirts, kuram šādi gribējies izmēģināt savu tikko pirkto spēkratu. Ģirts Dienai skriešanos noliedza, sakot, ka braukuši ar ātrumu ap 65 kilometri stundā. (..)

Pie abiem rakstiem ir arī sadaļa, kurā uzskaitīta abu brašuļu likumpārkāpumu hronika, kādu informāciju sniegusi Talsu rajona ceļu policija. Pirmajam ir septiņi ieraksti un visi sodi samaksāti, otrajam – astoņi un neviens sods nav samaksāts.

William 'Bill' Munny (Clint Eastwood): It's a hell of a thing killin' a man. You take away all he's got and all he's ever gonna have.
(Unforgiven, 1992)

jutoņa: ybal (varētu teikt)

proud to be peevish: Pa purnu - nesapratīs...

2005. gada 7. jūlijs, 12:26 pm, 6 atbildes / atbildēt

Pa purnu - nesapratīs. Es balsoju par publisku pakāršanu.
 
x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Es esmu pret nāvessodu...

2005. gada 7. jūlijs, 12:29 pm, 1 atbilde / atbildēt

Es esmu pret nāvessodu.
Es domāju, ka tie idiņi tiešām nesapratīs, bet nu tāda bija mana pirmā doma.
 

proud to be peevish: Nu, šie idiņi ir viens..

2005. gada 7. jūlijs, 12:30 pm, atbildēt

Nu, šie idiņi ir viens no iemesliem, kādēļ es esmu par nāvessodu.
 

Foršais džekiņš: Protestēju! Es - par..

2005. gada 7. jūlijs, 12:35 pm, 3 atbildes / atbildēt

Protestēju! Es - par publisku līdz nāvei nomētāsanu ar akmeņiem.
 

Leduspuķe: Man šķiet, ka..

2005. gada 7. jūlijs, 12:42 pm, 2 atbildes / atbildēt

Man šķiet, ka efektīvāk viņus būtu padarīt par invalīdiem, kam ikdiena jāpavada piekaltiem pie gultas, labākajā gadījumā - ratiņkrēslos
 

Foršais džekiņš: Kā tad! Un pēc tam..

2005. gada 7. jūlijs, 1:51 pm, 1 atbilde / atbildēt

Kā tad! Un pēc tam ievērot visas viņu cilvēktiesības uz ikmēneša invaliditātes pensiju, uz bezmakasa veselības aprūpi, uz uzbrauktuvēm pie katras ēkas, kur viņam ienāks prātā, ka jātiek iekšā, un uz tiesībām iesūdzēt tiesā, par goda un cieņas aizskaršanu, katru kurš būs iedomājies šo nosaukt par kropli.
 

hey_blonde: Jā, tiešām - kāda..

2005. gada 12. jūlijs, 2:42 pm, atbildēt

Jā, tiešām - kāda laime, izdevība, gods un cieņa būt par invalīdu!!!
Tu pats vispār sevi dzirdi vai tikai runā, propellergalva?
 
ib (ib)

ib: man nav skaidrs, kāpēc..

2005. gada 7. jūlijs, 12:43 pm, 2 atbildes / atbildēt

man nav skaidrs, kāpēc nav tāda lieta, kā autovadītāja apliecības konfiskācija bez iespējas nokārtot jaunu.
šausmīgi vērtīga mātei, kurai gājis bojā bērns, ir statistika par valstij nomaksātiem 2000 latiem.
 

Foršais džekiņš: Tu izlasi uzmanīgāk!..

2005. gada 7. jūlijs, 1:52 pm, 1 atbilde / atbildēt

Tu izlasi uzmanīgāk! Nevar atņemt to, kas nekad nav bijis :)
 
ib (ib)

ib: atzīstos - man ir..

2005. gada 7. jūlijs, 2:01 pm, atbildēt

atzīstos - man ir bērns un ļoti vāji nervi, lai tādus rakstus izlasītu līdz galam!
tprasķiķe, mana piebilde nevietā.
bet enīveij, pietiek retardu, kurus ķer ar 2 promilēm katru otrdienu. un nekas nemainās.
es neesmu tik humāna, kā lielais vairums pasaules ļaužu :P uzskatu, ka ir gadījumi, kad nāvessods ir vienīgais risinājums.
 
munky M.K-568 (munky)

munky M.K-568: kastrācija palīdzēs!

2005. gada 7. jūlijs, 3:03 pm, atbildēt

kastrācija palīdzēs!
 
signe (scooby_snack)

signe: vispār jau man..

2005. gada 7. jūlijs, 3:04 pm, atbildēt

vispār jau man "patīk":

1)tik debila attieksme, kas apdraud ne tikai sevi, bet praktiski jebkuru cilvēku (viņiem nav jāpārbauda veselā saprāta esamība/neesamība?)

2)perfektā kārtība likumdošanas jomā, kas kaut ko tādu pieļauj
 
on parole (platinum)

on parole: katorgā tādus. uz..

2005. gada 7. jūlijs, 4:26 pm, atbildēt

katorgā tādus. uz mūžu.