x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Pašlaik ēterā

2012. gada 9. decembris, 12:28 am, 13 atsauksmes / pievienot vēl

Šodien aizrāvos ar lidmašīnu medīšanu.

Parastie cilvēki, protams, vienkārši atvērtu flightradar24.com, lai paskatītos, kas lido riņķī apkārt, bet tā taču nav mūsu metode, Ļoļik. Tā vietā var ierīkot automātiskās novērošanas apraides uztveršanas staciju un saņemt signālus no pašām lidmašīnām, hehe.

Lidmašīnu ADS-B raidītāji darbojas 1090 MHz frekvencē, katru sekundi paziņojot informāciju par sevi – kas, kur, uz kurieni, cik ātri un vēl šo to. Informācija ir gaisā, to tikai jāsaklausa.

Tam es izmantoju šīs sezonas modes preci – RTLSDR (ar R820T, der arī E4000), paštaisītu antenu, Windows XP, RTL1090 un PlanePlotter. Rezultāts:

PlanePlotter

Viss notiek. Antena atrodas starp logiem, kas ir uz rietumu un ziemeļu pusi, tāpēc austrumos un dienvidos nekas nav redzams. Rezultāti patiesībā ir daaaaaaudz labāki, kā būtu varējis pirms tam iedomāties, jo tālākā lidmašīna, ko šodien redzēju, bija 410 km attālumā kādu gabalu zem Gotlandes. Uz ziemeļu pusi līdz Tallinai tālākās neaizvilka, bet nu ļoti tālu no piekrastes arī nebija. Savukārt, mazākais augstums, līdz kuram varēju uztvert lidmašīnu, kas nolaižas Rīgas lidostā, bija vien 110 metri.

Tas viss ar pavisam vienkāršu ceturtdaļviļņa "ground plane" antenu, ko taisīju 70 cm joslai (~440 MHz), tā pat nav pielāgota pareizajai frekvencei, bet.. darbojas. Ja to vēl varētu dabūt uz jumta un vēl kādu metru augstāk, es varētu noklāt arī gandrīz visu Igauniju un Lietuvu.

Mans nākamais mērķis gan būs krietni augstāk – gribu noķert kādu satelītu. Pirms gada nebūtu iedomājies, ka mani interesēs radio, bet, re, tagad gribu visu dzirdēt.

Kemune (kemune)

Kemune: Uztvert jau uztver katrs..

2012. gada 9. decembris, 11:50 am, 4 atbildes / atbildēt

Uztvert jau uztver katrs vada gabals, un ja antena nesalāgota un visdrīzāk arī nav baluna transformatora, tad tev lielāko daļu signāla, iespējams, uztver koaksiālā kabeļa ekranējums. Bet kamēr neraidi un tevi interesē antenas bez virziendarbības, der jebkāds vada gabals, ka tik strādā.
 
Kemune (kemune)

Kemune: bet citādi apsveicu :) ..

2012. gada 9. decembris, 12:04 pm, 3 atbildes / atbildēt

bet citādi apsveicu :)

70cm radioamatierus nedzird?
x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Nēnu paldies un tā, es..

2012. gada 10. decembris, 7:56 am, 2 atbildes / atbildēt

Nēnu paldies un tā, es te cenšos, mēru un griežu līdz milimetriem, bet, redz, uztver kas cits, ne mans brīnums. :)
Varbūt tev taisnība, jo izmantoju RG213 kabeli, kas ir kādu centimetru diametrā (nopirkās kļūdas dēļ), un ekranējuma tur ir daudz pāris metru garumā. Par antenām un radiosakariem vispār neko daudz vēl nezinu, bet interese ir parādījusies, cerams, ka būs arī progress.

Radioamatierus gan tikai vienreiz esmu dzirdējis 70 cm. Tam droši vien noderētu cita / pareizāka antena, bet pašlaik man ir iespaids, ka Latvijas radioamatieri vai nu klusē, vai interesējas tikai par DX, bet tās frekvences man nav pieejamas.
Kemune (kemune)

Kemune: Nav jau kabeļa biezumam..

2012. gada 10. decembris, 7:17 pm, atbildēt

Nav jau kabeļa biezumam tur lielas nozīmes, drīzāk garumam. Visvieglākais, kā novērst kabeļa ekranējuma fīdošanu, ir uzlikt pie antenas simetrizējošo transformatoru. Skatīt http://www.k0bg.com/gpnotes.html. Visvienkāršāk (lai gan ar RG213 ne tik ļoti) ir satīt kabeli vairākos vijumos un saskočot kopā.
Kemune (kemune)

Kemune: Bet laikam šajā..

2012. gada 10. decembris, 7:22 pm, atbildēt

Bet laikam šajā gadījumā nebūs labi visu taisīt pareizi, jo tad visu uztvers tikai tava antena un varbūt rezultāts būs sliktāks :) Tāpat arī ņem vērā vājinājumu, pie 1 GHz tavam kabelim tas ir 8 dB uz 30 m.